top of page
  • Obrázek autoraTereza a Honza Hladkých

Odvolání od zvěře díky zvěřinovým kostičkám

Aktualizováno: 29. 4. 2021

Odvolání od zvěře je mezi majiteli psů považováno za vysokou školu přivolání. Existuje mnoho rad, postupů a názorů, jak toho dosáhnout. Přinášíme Vám zaručený postup profesionální psí trenérky z Jihočeské psí akademie.





Ne každý pes je lovec a ne každý lovec musí nutně lovit


Než si popíšeme základní "know how" odvolání od zvěře, je dobré připomenout, že ne každý pes loví, když se vydá za zvěří.

Rozlišujte proto mezi pasením, naháněním a čistokrevným lovem.


  • Plemena určená pro práci se stády ať už pastevci nebo honáci mají tendenci sledovat a nahnat zpět pohybující se zvěř. Tím většinou jejich přirozený řetězec chování končí. Obvykle se vytratí na pár minut a pak se zklamaní vrací k páníčkovi.

  • Služební plemena by o zvěř neměla jevit větší zájem. V případě pravidelného vyrážení za zvěří se v jejich případě může jednat o naučené chování. O vrozenou predispozici jde zřídka, ale i služební plemena mohou lovit.

  • Lovecká plemena a jejich kříženci tady sranda končí. Cílem je vždy zvěř dohnat a když se jim to podaří, tak to může končit různě. Držením na místě, naháněním k majiteli nebo dokonce i poražením a usmrcením zvěře. Ani jedno z toho není v pořádku a je třeba tomu předcházet.

  • Kříženci a psi bez PP jsou samostatnou kapitolou a jejich vlohy k lovu nelze predikovat. Nikdy přesně nevíte, kolik loveckých pudů se v nich ukrývá a proto je nelze "škatulkovat"


Jak předejít lovení?


Praxe mluví jednoznačně, Vaše hodnota v očích psa musí být opravdu vysoká. Bohužel ani to nemusí pokaždé stačit. Existuje mnoho druhů řešení po kterých zoufalí majitelé sahají. Počínaje těmi, kdy psa jednoduše nepustíte na volno v místech, kde se dá zvěř očekávat až po ta řešení, kde pes dostává elektrické výboje při lovu zvěře. Těmito postupy však svou hodnotu nevybudujete a naopak jí můžete vážně poškodit.


Pokud má být přivolání 100%, tak se nabízí varianta přivolávačských her. Tyto hry budují vysokou hodnotu pro práci s páníčkem. Systém přivolávačských her je vysoce sofistikované a komplexní portfolio mnoha různých her se psy. Ty nenápadně učí psa držet se u Vás a poslechnout na první povel. Přivolávačské hry jsou tak rozsáhlou záležitostí, že by vydali na tolik článků, kolik her obsahují. Aby to vše fungovalo, tak je zapotřebí mít v rukávu nějaké pamlskové eso, které pes dostane právě za uposlechnutí v obtížné situaci.


Čím odměňovat?

Pamlsek musí být TOP, piškotem srnu nenahradíte

Trenérka z Jihočeské psí akademie Tereza Hladká pečlivě vybírá pamlsky, které pro přivolání používá. Tady máte pamlsková esa, která Terka používá. Absolutní top mezi pamlsky jsou masové kostky od Wallitzeru. Zejména zvěřinové a kachní vedou tabulku BEST sellerů a Terčiny cvičenci si je často pochvalují.

Aby se pes měl motivaci vrátit, popřípadě se vůbec nevydat za zvěří, tak je nutné mu dát opravdový Rollsroyce mezi odměnami. Uposlechnutí přivolání od zvěře piškotem nebo granulí neuplatíte. Zvěřinové Kostky od Wallitzeru značně zvětší Vaší šance na úspěch!

Jak odměňovat?


Tímto problémem se budeme zabývat v připravovaném rozhovoru s již zmíněnou trenérkou. Dozvíte se, že pamlsky dělíme do několika základních skupin podle jejich hodnoty pro psa. Také se dozvíte, jak s zjistit skutečnou hodnotu pamlsku a jak s hodnotami pracovat právě u Vašeho psa.

228 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page